Znáš to, jdeš na procházku a „hele, tuhle znám, ta se prý hodí do čaje“ sebereš bylinu a celou cestu ji neseš v kapse. Ale jaké jsou základní důležitá pravidla, která nám pomohou zachovat léčivé účinky, vůni, barvu atd.?
Jak sbírat
Nejjednodušší je byliny trhat rukama. Ale některé jemné byliny je lepší stříhat nůžkama, jelikož bychom mohli vytrhnout bylinu i s kořenem. Především rostliny s tuhým stonkem, mělce kořenící rostliny a cibuloviny (tedy mateřídouška, řebříček nebo třeba pažitka).
Na jednom místě bychom neměli sebrat více než 10% rostliny.
Byliny sbíráme do prodyšného materiálu, aby se nezapařily a nepomačkaly. Ideální je nějaký košíček nebo papírové tašky, případně látkový pytlík (pozor na pomačkání).
Kde sbírat
Byliny vždy sbírej na čistých místech. Vyhni se:
- okraje silnic, blízko železnice
- pole a okraje polních cest (hnojených chemickými hnojivy)
- místa, kde chodí pejskaři (parky)
- průmyslové oblasti
- chráněná území (CHKO, PP, …)
Kdy sbírat
Bylinky se sbírají suché. Tedy ani ráno ani večer, když je rosa. Stejně tak nesbíráme po dešti. Vyjímkou jsou kořeny rostlin, u kterých nám vlhko nevadí.
A některé byliny mají přesně určenou dobu sběru. Například některé květy vykvétají dopoledne a je potřeba je sbírat před polednem, než odkvetou.
Během roku sbíráme různé byliny v různou část roku podle toho, kdy mají nejvyšší podíl léčivých účinků. Obecně ale platí, že:
- kořeny a kůru – sbíráme na jaře a na podzim
- květy – sbíráme během léta (dle kalendáře)
- listy a nať – sbíráme od dubna do září (dle kalendáře)
- plody – v době zralosti