Jaro 2017
Jakožto čerství majitelé statku, jsme si plánovali každý den a na nějaké to lenošení v našich představách nebyl čas. Jenže do toho přišlo těhotenství. Kdo ví, tak chápe. Kdo neví, pochopí. Prostě jsem na několik týdnů byla mimo provoz. Jó děti si užívaly zahradu, louku, les, rybník… A já byla ráda, že neusínám při sezení na zahradě. Prostě jsem se musela smířit s tím, že letos nezaseju a až bude trocha energie, možná něco zasadím.
Léto 2017
Léto bylo super. Statkářka se trochu vzchopila a konečně mohla začít užívat nového domova. Kromě toho na letošek připadla rekonstrukce koupelny. Po statkářské poradě jsme se rozhodli, že nynější ložnici přetvoříme na dětský pokoj a s miminkem budeme v obýváku na rozkládacím gauči (do budoucna je totiž v plánu půdní vestavba).
Ale pan statkář byl pracovně velmi vytížen a statkářka velmi nedočkavá. Začala jsem ložnici bourat sama. Odnosit a rozložit nábytek nebyl problém. Vytrhat staré plesnivé parkety a pod nimi vybourat asfalt (kvůli smradu asfaltu statkář zasáhl a se zbíječkou to bylo za odpoledne pryč). Nakonec statkář prohlásil, že když už bouráme podlahu, tak bychom mohli udělat nové rozvody elektriky a ideálně probourat dveře do chodby (byl to pokoj se vstupem přes obyvák). No co, spát na matraci v obyváku ještě chvíli přežijem. Z chvíle se stal měsíc a prach byl úplně všude. A do toho jsme začali bourat koupelnu.
Je léto, můžeme se přece mýt venku pod hadicí a v nouzi rodiče bydlí 5min autem. Celé léto jsme mytí praktikovali tímto stylem. Děti pod hadici nebo do lavoru a my také tak. Parkrát do týdne jsme se zajeli umýt pořádně k rodičům. Na konci srpna jsme dodělali dětský pokoj. Ještě že tak. V září začal syn chodit do školky takže nám nastal i režim, který jsme doteď neměli.
Jenže v září začalo být chladno a koupání venku už nešlo. Takže téměř každý večer jsme trávili u rodičů. Koupelna byla ve fázi bourání a né stavění a v rámci koupelny jsme předělávali i kotelnu. Bylo třeba rychle dodělat alespoň kotelnu, abychom mohli začít topit. Díky Bohu se ozval tchán, že by mohl na pár dní pomoci. Během pár dní se tak dodělala kotelna a objednal se topenář, který vše zapojil. Na konci září už jsme tedy mohli topit. Hurá, nezmrzneme.
Tou dobou pan statkář udělal nové odpady a vodovody v koupelně a tedy se mohl zapojit i bojler. Sice jsme byli den a půl bez vody, ale to se dalo přežít. Ještě jsem zapomněla dodat, že provizorní wc jsme měli. Klasický keramický záchod v druhé časti statku přes dvůr – ovšem suchý.
Podzim
Poslední část těhotenství přináší nečekaně brzy běžné obtíže. Na wc každou hodinu, opět šílená únava a nutkavé touha po čisté uklizené domácnosti. Tak to je smůla. Bez hotové koupelny není možné pořádně uklidit. Pračka venku, zapojená. Všude plno krabic a skříní do koupelny. A do toho ten náš školkový režim.
Říkám si: „Zaplať Pán Bůh, že jsme zdraví. Do cíle není daleko. Na všech frontách se dělá. A noční chození na wc přes dvůr se taky dá.„
Konec listopadu: Zvládli jsme to!
Za prvé se muselo vybourat okno a dveře. Odpojit a odnést safra těžký kotel, který byl součastí té koupelny. Dále se shodila příčka mezi wc a vanou a musel se rozbít 30cm betonu na podlaze. Všechna suť se musela odvozit a pak už nás čekalo „jen“ odházet a odvést cca půl metru hlíny z podlahy(ano v baráku mají podlahy hlínu narozdíl od bytu v patře) aby se mohly udělat nové odpadní trubky. Nové odpady, nová voda až od studně, nová příčka rozdělující budoucí koupelnu od budoucí kotelny. Nová podlaha 1.vrstva, nová futra do koupelny i kotelny a nové okno. Omítky, hydroizolace. Podlaha-polystyren, podlahové topení, nová vrstva betonu. Hydroizolace pod místa sprchy a vany. Připojit kotel, bojler. Obklady a dlažba. Podhled na klenbové stropy. Hotovo.
Až jednou budeme dělat novou koupelnu, už vím, co mě čeká!