Statkářova lékárna I.

Kašel – nachlazení

Když přijde na věc a člověk potřebuje posílit tělo i duši, je potřeba pořádná zásoba bylin. Nejčastěji jsme totiž nachlazení na jaře, kdy příroda svoji sílu čerpá, aby v sezóně měla co dávat. A tak se v létě vydáváme na sběr. Něco málo si pěstujeme sami, ale hodně toho hledáme a sbíráme na divoko. Krásný vonící sléz na zahradě nemůže chybět. V podstatě ho nelze nevypěstovat. Stačí mít dobré osivo a nezapomenout zaset a občas trochu zalít.

Když jde ale člověk na lov, musí trefit správnou dobu. Taková lípa má svůj čas sběru hodně krátký. A když už se trefíte a je zrovna ten pravý čas sbírat, všude bzučí včely. No to by bylo, kdybyste si na nějakou šáhli že? To pak statkářka skončí s nečekanou alergickou reakcí a tepajícím dvojnásobným palcem ruky ještě týden po sběru (nejsem alergická, fakt). Ale stojí to zato! To u jitrocele se vám něco takového nestane. Na ten když zapomenete celé léto, klidně ho na zahradě najdete i v září a to můžete rovnou sbírat i jeho plody. Jenom se ujistěte, že vám trávník neposekají zrovna, když jste chtěli jít sbírat.

Diviznu vám nikdo neposeká. S velkou pravděpodobností bude tak velká, že na její špičku nedosáhnete, takže ke košíku přiberte žebřík. Bacha na čmeláky, kteří se rádi skrývají v květech, ale možná je uslyšíte. Zní to jako když nad vámi letí dron. A když využijete slunečného týdne a každý den zajdete diviznu obrat, budete mít možná dost květů na čaj pro dva.

Tak s chutí do toho!

Sléz lesní

lidově: planý sléz, zaječí slíz, homulky, boží koláčky

výskyt: rumiště, podél plotů

U nás se pěstuje sléz maurský v různých barevných odstínech od světle růžové po tmavě fialové květy. Sbírají se květy i listy. Vždy sbírejte úplně rozvité květy i s kalichem. Suší se ve stínu při teplotě do 35°C.

Sléz obsahuje obrovské množství slizu, který pomáhá rozpouštět hlen v těle. Pokud chcete tuto schopnost zachovat, nesmí sléz projít vysokou teplotou, pouze macerujeme ve studené vodě. Léčivé účinky mají všechny druhy slézu, ale nejvíce sléz lesní.

Používáme ho při vlhkém kašli, ale také při žaludečních potížích. Dříve se doporučoval ke kloktání a zánětech dásní.

Kromě toho má velké množství anthokyanového barviva, které je například v borůvkách a je silným antioxidantem. Také mají protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na srdce a nervovou soustavu. Ideální je namíchaná čajová směs.

Lípa srdčitá

lidově: lípa skalní, zimní

výskyt: běžná v listnatých hájích a smíšených lesích, stromořadí, parky apod.

Sbírají se celá květenství i s blanitým listem. Květ musí být čerstvě po rozkvětu. Suší se ve stínu a skladuje v suchu a temnu.

Obsahuje sliz a vonné látky, které rozpouští hleny a pomáhají vykašlávání. Snižuje dráždivost při kašli. Lipový květ podporuje pocení a je tedy vhodným doplňkem při nachlazeních a chřipkách.

Navíc má zjemňující účinky na pleť a její vonné silice napomáhají ke zklidnění organismu a dobrému spánku.

Divizna velkokvětá

lidově: svícen, kruželice, oběračka, psí ocas, petrová hůl

výskyt: slunné suché stráně, skály, rumiště

Sbírají se postupně od července do září plně rozkvetlé koruny (bez kalichu). Sušit je třeba rychle na prudkém slunci nebo v sušičce do 40°C. Správně usušené květy by neměly zhnědnout.

Díky velkému obsahu slizotvorných látek je její použití je povětšinou při nachlazeních a průduškových problémech. Obsahuje saponiny, které pomáhají vylučovat vodu z těla. Má protizánětlivé účinky, které můžeme využít zevně na rány (v mastech či tinkturách).

Jitrocel kopinatý

lidově: ranocel, celník, myší ouško, hojílek, volský jazyk

výskyt: hojně travnatá místa, lesy, stráně, u cest a v příkopech, slunná stanoviště

Sbírají se listy, které sušíme v tenkých vrstvách. Uchováváme v temnu a suchu.

Obsahuje sliz, který napomáhá vykašlávat a pryskyřice, které mají zklidňující účinky. V lidovém léčitelství se čerstvá šťáva z listů přikládá na rány, popáleniny, štípnutí i revmatické otoky. Semena jitrocele pomáhají při zácpě.

Zdroje:

VÁŇA, Pavel. Průvodce bylináře Pavla celým rokem. Praha: Eminent, 2000. ISBN 80-7281-011-1.

RICHTER – SEVERA. Léčivé rostliny. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1971. ISBN 07-031-71-04/38.