Už delší dobu jedeme na vlně bez obalu. Je to móda v ekologii, tak jdeme do toho ne? Tedy převážně se snažíme eliminovat jednorázové plasty. Jak mít zero waste domácnost se dočtete v mnoha publikacích od zahraničních i našich autorů.
Znáte jistě Bez obalu od Barbory Tlusté nebo Život skoro bez odpadu od trojice Gajdošová, Karasová, Škrdlíková. Inspirace ZDE
My se snažíme, ale přeci jen jsme limitováni nejen financemi a obchody poblíž. Avšak máme vytipované suroviny, které se dají koupit v jiném obalu než v plastu. Do obchodu jdeme zásadně s našimi látkovými pytlíky nebo vlastními vícekrát použitými plastovými pytlíky. Když už doma nějaký plast máme, snažíme se ho používat co nejdéle a co nejvíckrát. Zatím jsme nepřišli na lepší způsob, jak využít plasty, které jsme „nuceni“ kupovat.
A kde teda najít v super/hyper marketech suroviny v no plastic obalu?
Jelikož nejvíce nakupujeme v Lidlu, tak vám nejprve představím co se dá a nedá v Lidlu.
Lidl
Pečivo – Jste závislý na tom, mít vlastní pytlíky. Pokud nemáte, můžete koupit chleba, který není třeba dávat do tašky. Pokud kupujete více kusů a nemáte svůj pytlík, pak tou lepší variantou jsou papírovo-plastové pytlíky na „čerstvě upečeno“. Pokud jste zvyklí dělat tousty z kupovaného toustového chleba, pak se připravte na plastový pytlík. Totéž bulky na burgry. A to samé při koupi bábovky, koláče nebo jiných sladkých rychlodezertů.
Mouky, cukr, ovesné vločky – Hurá! Tyto mají v lidlu vždy v papíru. Jednou jsme při akci koupili špaldovou mouku Pernerka a doma nás čekalo překvapení v podobě vlepeného plastového okénka. Nechápu.
Ovoce – Většina ovoce jde koupit po kusech, pouze některé akce jsou v plastových sítkách (jako například 2kg pomerančů nebo jablka). Občas mají lesní ovoce v plastových kelímkách a ještě hroznové víno bývá naváženo na 0,5kg. Ale jinak si do vlastního naberete téměř vše co nabízejí.
Zelenina – Se zeleninou v Lidlu mám občas problém. Cibule a červená řepa jsou k dispozici pouze v plastových síťkách. Mrkve mají většinu mimo-sezóny v plastových pytlích a cherry rajčátka dokonce v speciálních nápojových kelímkách. Hold občas přemýšlím, zda mi to zato stojí a redukuji spotřebu zeleniny na recepty z plodin, které lze koupit bez plastu – občas. Ale hlavně si dost vypěstujeme, takže což.
Čokolády, sušenky – Čokolády mají v Lidlu moc dobré. Kolekce J.D.Gross má v nabídce ochucené čokolády různé hořkosti a tyto jsou zrovna baleny do papíru a uvnitř mají povoskovaný papír. To je ta lepší varianta. Po čokoládě v plastu už ani nekoukáme. Sušenky a bonbóny bez plastu nenajdete. Pokud jsou v papíru, vždy je uvnitř ještě plast. Nemám vyzkoušeno uplně všechno, takže pokud máte typ, určitě napište.
Mléčné výrobky
Polotvrdé sýry jsou vakuované v jednorázovém plastovém obalu. Klasika. Pokud máte rádi sýr niva nebo třeba Brie, pak je najdete v klasických povoskovaných papírovo-hliníkových obalech. Zde bych volila variantu, čím větší balení, tím míň plastu. Avšak pultový prodej by to trochu vylepšil.
Mléko v Lidlu najdete jak v Tetrapak obalech, tak v papírových (s povoskovaným vnitřkem), tak v plastových lahvích, ale i ve skle. Ve skle a plastové lahvi je samozřejmě jen čerstvé mléko. Tetrapak nabízí UHT mléko (nebo obarvenou vodu?). Když už chcete to ve skle, cena se zdá být příznivá, ale pozor další chyták od Lidlu. Sklenice mléka je jen 0,75l oproti plastové lahvi, která je 1l.
Jogurty najdete v kelímkách i ve skle. Ovšem pokud jste zvyklí kupovat bílý jogurt a doma si ho dochucovat dle libosti, pak sklo ani nehledejte. Nenajdete. Leda že by měli akci na opočenské jogurty. V tomto případě opět volíme variantu čím větší balení, tím méně odpadu. A navíc plastové kelímky nebo kyblíčky využíváme při předpěstování, takže je ještě znovu-využijeme.
Tvaroh si můžete koupit klasickou vaničku nebo v hliníkovém obalu jako máslo. Avšak tento obal je ještě obalen plastem. Takže co je lepší? My opět vaničky od tvarohu znovu-používáme.
Smetanu najdete v tetrapaku nebo kelímku. Je na vás jestli kelímek využijete nebo radči šáhnete po tetrapaku a recyklujete ho.
Vejce mají v Lidlu podestýlková. Avšak pozor, když si vezmete plato 30 vajec, ty jsou z chovu v klecích! Chyták od Lidlu?! Ještě že už naše slepičky snášejí.
Mraženou zeleninu kupuji jen vyjímečně a to pak ty plastové pytlíky vymývám a schovávám na vlastní mražení. Létě občas neodoláme zmrzlině. Kornouty mají jen v povoskovaných papírech a občas koupíme kilovku v kelímku. Kelímky doteď využívám.
Maso a uzeniny jsou jasné. Buď vezmete chlazené vakuované plastové vaničky, které nelze moc vymývat (od masa fakt radči ne) a prostě se smíříte s tím, že nějaký odpad tvoříte. A nebo si zajedete do řeznictví, kde je pultový prodej. Šunky, paštiky a jiné uzeniny snad ani jinak než v jednorázovém plastu nenajdete (v Lidlu).
Nápoje – Kupujete balenou vodu? Proč? Kupujete džusy? Pak v tetrapaku a né v plastové lahvi, prosím. Pokud kupujete sirupy, pak vybírejte ty ve skle. Pokud kupujete pivo, pak ve skle a ne v plechu. Ostatní alkohol a víno je samozřejmě ve skle a dokonce si nevybavuji, že by měli krabicové víno!
Čaj a kávu – Najdete i v papíru i v plastovém obalu. Nechápu, proč jsou krabičky s čaji ještě přebaleny do plastu. Káva občas bývá v plechovce. Je nutné si prostě najít to pravé.
Olej, ocet – V plastu najdete vše. To je jasná věc. Pokud toužíte šetřit na plastech, připlaťte si za olivový olej ve skle.
Pečení – Prášek do pečiva, vanilkový cukr a pudink najdete v papíru. Ale rozinky, ořechy, kokos, čoko na vaření apod. Je vše v plastových obalech. To platí i pro piškoty a slané pochutiny.
Pečící papír najdete v papíru a totéž platí pro ruličku alobalu. Ovšem bez toho se obejdeme, že?
Pokud máte rádi zavařeniny, pak v Lidlu moc neuspějete. Kromě malého sortimentu mají hodně konzervy a ve skle najdete jen zelí, řepu, kukuřičky a možná ještě nějakou drobnost. Jinak vše v plechu.
Těstoviny, rýže, luštěniny, jáhly, pohanka a všechny tyto suroviny mají v malých baleních v plastu. Pokud natrefíte na rýži v 5ti kilovém balení, neváhejte. Pytel později využijete a na pár týdnů máte s rýží vystaráno.
Drogerie nepřekvapí. Marně přemýšlím, co by se dalo napsat, že nemají v plastu. Dokonce i houbičky na mytí nádobí mají zabalené do plastových obalů. Z drogerie si v papíru odnesete jenom tuhé mýdlo (a tím si vlastně nejsem úplně jistá jestli není v plastu) a toaletní papír.
Co se týče dětské výživy, skleničky s přesnídávkami budete hledat marně. Možná pokud natrefíte na akci, jinak zde najdete lákající pytlíčkové svačinky.
Ovšem co mám na Lidlu ráda je, že když už chcete nějaký kousek oblečení, dost často ho mají vybalené jen složené do papíru.
Říká se, že každá rodina by měla mít svého pekaře, farmáře, mlékaře a uzenáře. Ale je to vůbec možné?