Zdravý septik nezapáchá
Máte doma ČOVku nebo septik? Takže chováte breberky. Jó takový chov musí probíhat správně. Pokud totiž mikroorganismy v naší čističce nekrmíme správně, pak umírají a čistička nefunguje správně.
Když jsme se nastěhovali na statek, nevěděli jsme vůbec nic o tom, jak se o septik starat. Věděli jsme jen, že se musí jednou za čas zkontrolovat a nechat vyvést. Hned po nastěhování se pan statkář rozhodl ho pořádně prozkoumat. Takže jsme zjistili, že máme dvoukomorový septik s přepadem a vsakem na druhé straně pozemku. Hned první část se musela odčerpat a vybrat odpad, který v septiku nemá co dělat.
Do septiku (čov ani kanalizace) nepatří
- zbytky jídla
- olej a jiný tuk
- papírové ubrousky, kapesníčky
- pleny, vlhčené ubrousky
- dámské hygienické potřeby
- textil, plasty, žvýkačky
- barvy a laky
No našli jsme tam toho docela dost a nebylo to zrovna líbivé. Pan statkář se rozhodl změnit úroveň přepadu, pro lepší rozklad a vhodnější přetok do druhé části. Také jsme rovnou připravili přípojku pro nové wc. Nakonec se celý septik vyčistil a poctivě uzavřel.
Začali jsme se zajímat, jaké prostředky v domácnosti používáme. Za prvé jsme chtěli, aby septik správně fungoval a za druhé nám vsakovací roura prochází pod zahradou, takže jsme chtěli mít čistou zahradu. A taky jsme nechtěli mít domácnost vonící chlorem. Tak co teda používat v domácnosti?
Které čističe jsou problémové?
– chlór – dokáže skvěle zničit veškeré bakterie (takže i ty v septiku)
– čističe nadupané chemií a umělými saponáty
– přípravky do myčky nádobí (máme vyzkoušené, že gely a tablety se hůře rozpouští)
– prací prostředky (především gely, které se hůře rozpouštějí a ještě mohou zanášet pračku)
Pokud máte své oblíbené produkty, které nespadají do sekce „ekologické“, pravděpodobně obsahují v různé míře ingredience, které čističce (a životnímu prostředí) škodí.
Tyto běžně dostupné prostředky lze nahradit ekologičtější variantou (a dnes už též běžně dostupnou). Některé produkty mají dokonce značku „vhodné pro ČOV“.
My máme vyzkoušeno mnoho. Něco nám vyhovovalo, něco méně. Něco nám přišlo moc drahé a něco zbytečné. Je to na každé domácnosti, jaké jsou její potřeby.
Například u nás nejvíce běží pračka a myčka na nádobí. Dva spotřebiče, do kterých se dá sehnat hotový ekologický přípravek vhodný pro ČOV a nebo lze vyrobit vlastní směs, která je ekologická a ještě je všemu levná. Ale o tom někdy příště.
Námi známé a vyzkoušené značky:
FeelEco, Ecover, Sonnett, TierraVerde, Real GreenClean, Frosch
Většina těchto značek jde koupit před tyto eshopy: Econea, Biooo
Tak už víte jak správně chovat mikroorganismy ve vaší čističce?
Zdroje:
https://www.cistirny.net/cistici-prostredky-vhodne-do-cov/
https://tszacler.cz/kanalizace-a-ov.html
https://www.sabtikas.cz/aktuality/jake-cistici-prostredky-pouzit-pro-domaci-cisticku