Zdravá domácnost

  • Statkářský deník,  Zdravá domácnost

    Zakládáme záhony

    V loňském roce jsme se dohodli, že by to opravdu chtělo něco pořádnějšího. A že přece když máme takového prostoru, měli bychom si většinu sezónní zeleniny pěstovat sami. Pan statkář na jaře nelenil a opravdu stvořil obrovský záhon. Hurá! Rajčata konečně nebudou v těch hnusných plastových pytlích. Od jara jsme měli plné ruce práce se sazeničkama. Naše milovaná rajčata byla všude na oknech i pod okny a čekalo se na vhodné podmínky pro sázení ven. Konečně jsme se dočkali. Sluníčko pálilo a my se z něho těšili a v tričku sázeli rajčátka do nového záhonku. Zasadit, zalít a hlídat před slimáky a jinou havětí. Jenže ten týden bylo nějak moc…

  • Statkářský deník,  Zdravá domácnost

    Kopřivová výzva

    Určitě jste slyšeli o úžasných účincích kopřivy na zdraví. Ale proč se zabývat žahavou kopřivou a nezaměřit se na jiné příjemnější stejně blahodárné byliny? Tak především pro její dostupnost. Kopřiva je plevel, který roste na rumištích, příkopech, podél cest, ale i na zahrádkách a loukách či lesíkách. Pro její léčivé účinky se sbírá list, který použijeme čerstvý i sušený. Nejsilnější je právě v období jara. Také můžeme sbírat její semena. Ty jsou některými považovány za superpotravinu. A s čím nám kopřiva v těle zatočí? Za hlavní všeobecný přínos se považuje očista organismu. Tedy má detoxikační účinky, které právě v tomto období velmi oceníme. Dále působí povzbudivě a pro její vysoký…

  • Statkářský deník,  Zdravá domácnost

    Bylinkové záhony 5x jinak

    aneb Bylinky do každé zahrádky Čaj z čerstvých bylin, maso na bylinkách nebo voňavý koutek na zahradě či terase. Snad sen každého milovníka přírody nebo dobré voňavé kuchyně. Jaké máme možnosti? A co pro pěstování bylin potřebujeme? Právě teď je čas začít. Bylinky v plechovkách a hrnečkách Pro začínající zahradníky je ideální vyzkoušet si pěstování bylinek na okenním parapetu. Pokud jste tvořivé duše, můžete si místo květníku namalovat plechovky s popiskem bylinky. Pokud máte staré hrnečky, které byste rádi ještě použili, neváhejte. Kupte semínka bylinek a substrát a dejte se do pěstování. Bylinky do truhlíku Pokud není místa dosti, kuchyňské okno to jistí. Stačí samozavlažovací truhlík, okenní parapet, substrát a…

  • Statkářský deník,  Zdravá domácnost

    Domácí čističky aneb chov bakterií

    Zdravý septik nezapáchá Máte doma ČOVku nebo septik? Takže chováte breberky. Jó takový chov musí probíhat správně. Pokud totiž mikroorganismy v naší čističce nekrmíme správně, pak umírají a čistička nefunguje správně. Když jsme se nastěhovali na statek, nevěděli jsme vůbec nic o tom, jak se o septik starat. Věděli jsme jen, že se musí jednou za čas zkontrolovat a nechat vyvést. Hned po nastěhování se pan statkář rozhodl ho pořádně prozkoumat. Takže jsme zjistili, že máme dvoukomorový septik s přepadem a vsakem na druhé straně pozemku. Hned první část se musela odčerpat a vybrat odpad, který v septiku nemá co dělat. Do septiku (čov ani kanalizace) nepatří No našli jsme…

  • Statkářský deník,  Zdravá domácnost

    Filmový maraton pro odvážné

    Takové statkářské lenošeníčko S panem statkářem jsme úspěšní peciválové. Především v zimě, kdy zahrada spí a prací kolem domu je méně. V této době často trávíme večery sledováním filmů nebo inspirativních dokumentů. Jelikož nás hodně zajímá téma životního prostředí, za těch několik let společných večerů jsme zkoukli pěknou řádku dokumentů. Pokud se necháte inspirovat, zkuste si vybrat z kategorií, do kterých jsme ty námi doporučované dokumenty, rozdělili. Všechny tituly jsou zároveň odkaz na csfd.cz, kde si můžete přečíst hodnocení a anotaci filmu/dokumentu. Planeta – náš domov Domov – Aneb kam směřuje naše cesta Baraka – Odysea země Samsara Planeta oceán  One Life  David Attenborough: Život na naší planetě Ajurvéda –…

  • Recepty,  Zdravá domácnost

    Pečený cheescake s rebarborou

    Když máte doma novorozence, tak jde všechno ostatní stranou. Jenže ta rebarbora je fakt velká a byla by škoda ji nesklidit. Chuť na sladké taky nechybí. A k tomu slaví pan statkář narozeniny! To by bylo, aby nebyl alespoň symbolický dort. A tak dnes rychlá pochoutka. Suroviny (dortová forma 28cm): Korpus: Krém: 1) Všechny suroviny na těsto hněteme, dokud se vše krásně nepropojí. Těsto necháme aspoň 30 minut v chladu. 2) Předehřejeme si troubu na 170°C. Těsto vyválíme a vložíme do dortové formy. Můžeme (ale nemusíme) udělat okraje. Dno propícháme vidličkou a dáme péct na cca 10 minut. 3) Na krém smícháme tvaroh se žloutky a cukrem. Vmícháme zakysanou smetanu,…

  • Zdravá domácnost

    Nechceme platit za plasty

    Už delší dobu jedeme na vlně bez obalu. Je to móda v ekologii, tak jdeme do toho ne? Tedy převážně se snažíme eliminovat jednorázové plasty. Jak mít zero waste domácnost se dočtete v mnoha publikacích od zahraničních i našich autorů. Znáte jistě Bez obalu od Barbory Tlusté nebo Život skoro bez odpadu od trojice Gajdošová, Karasová, Škrdlíková. Inspirace ZDE My se snažíme, ale přeci jen jsme limitováni nejen financemi a obchody poblíž. Avšak máme vytipované suroviny, které se dají koupit v jiném obalu než v plastu. Do obchodu jdeme zásadně s našimi látkovými pytlíky nebo vlastními vícekrát použitými plastovými pytlíky. Když už doma nějaký plast máme, snažíme se ho používat…

  • Recepty,  Zdravá domácnost

    Kynuté těsto na moučníky

    Na internetu je spousta receptů na sladké kynuté těsto. Ani já nedělám vždy to samé. Jednou šáhnu po koláčovém receptu od babičky, jednou na mě vykoukne recept na IG s úžasnou fotkou a někdy se mi prostě hledat nic nechce. V takovou chvíli tahám z hlavy základní recept, který mám vyzkoušený zatím jen parkrát. Zato fungoval vždy a na všechny možné druhy moučníků. V týdnu jsem zveřejnila fotku koblih a makových buchet. A pár lidí prosilo o recept. Tak tady je. Suroviny (na pekáč cca 15 buchet nebo cca 18 koblih): 500g mouky (hladké popřípadě 1:1 s polohrubou) 250ml mléka (občas dám jen vodu) 2 vajíčka 2 lžíce cukru 70g…

  • Recepty,  Zdravá domácnost

    Kvasový rychlo-chleba

    Jelikož se u nás často stává, že peču chleba každý den, nedalo mi to a rozhodla jsem se podělit s vámi o jeden takový rychlo recept na kvasový chléb. Ne, nebudete ho mít za hodinu upečený i s kynutím. Ale když si vzpomenete den předem, bude vás práce stát cca 30 minut vašeho času a do 24 hodin budete mít úžasný domácí bochník. Inspirovala jsem se mamkou, která už takhle peče několik let. Nemá žádný recept na poměry mouky a vody, ale vždy jí vyjde skvěle. Já jsem tentokrát zkoušela variantu žitno-špaldovou a pokaždé vyšel krásně. (Pokud ho teda nespálíte jako se mi párkrát taky povedlo.) 350g žitné mouky 400g špaldové celozrnné…